Zalety i Wady Własnego „B”

Różne są powody, dla których zastanawiamy się nad rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu. Zanim jednak zapadnie ta ostateczna decyzja, zawsze warto przeanalizować za i przeciw. Poniżej postaram się zebrać w jedną całość, najczęściej występujące i spotykane: korzyści i mankamenty własnego „B”.

 Zalety prowadzenia własnej firmy:

ü  Wolność i samorealizacja – we własnej firmie pracujesz sam dla siebie. To co będziesz tworzyć, będzie pracować dla Ciebie. Plan miesięczny? Plan roczny? TAK – jak najbardziej – sam go będziesz tworzyć. Co więcej  – będziesz chciał go na jak najwyższym poziomie – i co więcej – będziesz chciał go osiągnąć. Premia za osiągnięcie założonego sobie planu we własnej firmie – bezcenna – satysfakcja J A to właśnie kolejna zaleta:

ü  Satysfakcja z osiąganych celów, założeń.

ü  Szansa bycia Milionerem – nie od razu Rzym zbudowano. Ale policz sobie – nawet przy dobrych zarobkach na etacie, czy masz szansę stać się Milionerem? No Nie. Czy to się uda prowadząc własny biznes? Nikt tego nie zagwarantuje. Ale szansa –  już jest. Zarobki zależne będą tylko od Ciebie – nie ma tutaj górnej granicy zarobków.

ü  Szansa na codzienne nowe wyzwania – oj, nie będziesz się nudzić……

ü  Robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeśli rozważasz założenie własnej firmy, to tylko i wyłącznie robić to, co się kocha lub chociaż lubi.

ü  Rozwój zawodowy – sam ustalasz swoją ścieżkę rozwoju. Nie musisz tego ustalać z szefem czy HR. Nikt Ci nie będzie mówić, który kurs najbardziej Ci się przyda, bo dobrze by było, abyś w przyszłym roku przejął obowiązki Halinki z działu X. Będąc na Swoim, to Ty będziesz decydować, w czym potrzebujesz być najlepsza/y. Pracując na własny rachunek masz znacznie większe szanse samorealizacji i wiążącego się z nią poczucia satysfakcji, szczęścia i spełnienia zawodowego.

ü  Samodzielna kontrola czasu – elastyczny i nielimitowany czas pracy. Nie musisz pracować od 8 do 16 (choć często znacznie dłużej :/). Nie musisz prosić o urlop czy wcześniejsze wyjście z pracy. Korki po drodze? Uff – nie będziesz z tego powodu na dywaniku, spowiadając się z „kolejnego” spóźnienia.

ü  Pracujesz z ludźmi z którymi chcesz pracować. To Ty wybierasz współpracowników.

ü  Kupujesz wiele przedmiotów taniej jako przedsiębiorca. Na etacie masz ustawowo ustalone koszty uzyskania przychodów – 111,25 zł miesięcznie lub 139,06 zł jeśli dojeżdżasz do racy z innej miejscowości. Przy własnej działalności koszty choćby dojazdu do pracy masz szanse odliczyć rzeczywiste. I nie tylko…

ü  Pewność zatrudnienia – nie będziesz się obawiał notki „rozwiązania umowy….”

 

No dobra. To byłoby zbyt piękne J Czas na:

Wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej:

ü  Elastyczny czas pracy?? Tak, ale niestety to będzie także prawdopodobnie oznaczać, że będziesz pracował znacznie więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Zwykle mówi się, pracując na swoim, pracuje się 24/7. O każdej porze może się zdarzyć, że wpadnie do głowy jakiś pomysł i właśnie teraz musisz go zrealizować. Piątek wieczór – dzwoni klient? Masz jakiś problem do rozwiązania? Uwierz – nie wyjdziesz z biura i powiesz – zajmę się tym jutro. W drodze o domu, przy obiedzie, oglądając wieczorem serial – z tyłu głowy będziesz ten problem rozwiązywać.

ü  Ryzyko finansowe – sam odpowiadasz za finanse firmy.

ü  Odpowiedzialność prawna i finansowa za swoje działania, ale także i swoich pracowników.

ü  Nieregularność zarobków.

ü  Formalności i biurokracja – zwykle ciężko ogarnąć obowiązki księgowe, podatkowe. Do tego nasze przepisy prawne zmieniają się na tyle często i nie należą do najprostszych. Naprawdę ciężko to ogarnąć. A przecież prowadząc firmę będziesz odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dokumentacji firmy.

ü  Brak górnej granicy dochodów – ale także i dolnej granicy. Jeśli nie masz przychodów, koszty nie poczekają – musisz je pokryć z innych źródeł. A ZUS nie pyta, czy masz dochód? Prowadzisz firmę płać! *

ü  Walka z konkurencją.

* jest sposób na to, by prowadzić firmę bez ZUS – o szczegóły można się kontaktować

 

Powyższe listy nie są zamknięte. Pewnie nie jedna zaleta czy wada została pominięta. Powyższe są najpopularniejsze, najczęstsze.

Masz pomysł na biznes? Super. Zrób jednak najpierw rachunek zysków i strat. Nie tylko finansowy J

Biuro polecane przez iKsiegowosc24
Fakturuj bezpłatnie z iFaktury24